
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Radiation Hardening | No |
| Output Current | 310 mA |
| Output Voltage | 19.5 V |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Type | Adjustable |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Boost |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Quiescent Current | 55 µA |
| Function | Step-Up |
Stock: 1771
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52301
Ext.Price$0.52301
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52301 | $0.52301 |
| 10 | $0.42442 | $4.24420 |
| 25 | $0.39062 | $9.76550 |
| 50 | $0.35951 | $17.97550 |
| 100 | $0.33087 | $33.08700 |
| 300 | $0.28206 | $84.61800 |
| 500 | $0.24046 | $120.23000 |
| 1000 | $0.22669 | $226.69000 |
